Kıbrıs’ta Sınavsız Üniversite

Kıbrıs’ta Sınavsız Üniversite

kıbrıs'ta sınavsız üniversite

 

YABANCILARIN KIBRIS’TA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ KONUSUNDA DANIŞMANLIK HİZMETİ VERMEKTEYİZ.

 Kıbrıs’ta Sınavsız Üniversite | Kıbrıs’ta Eğitim

Neden Kıbrıs?

Etrafınızda mutlaka Kıbrıs’ta eğitim alan birisi vardır… Sayıları da her geçen gün artıyor. Kıbrıs 12 üniversitesiyle tam donanımlı bir kampüs-ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Peki, neden Kıbrıs? İşte 8 asıl sebep!

Her şeyden önce dünyanın en güvenli ülkelerinden…

Ufacık bir arbede bile günlerce konuşulur Kıbrıs’ta. Güvenlik zaafiyetleri yok denecek kadar azdır. Yılda bir sokak kavgası çıksa manşete taşınır. Çünkü Kıbrıslı hiç alışkın değildir tartışma ortamına. Yaşadığı coğrafya gereği rahattır, ama aynı zamanda çalışkandır da; tuttuğunu koparır. Çözümcüdür, kavgaya gürültüye hiç tahammül edemez. Kaos sevmez. Buraya yerleşen Türkiyeli Türkler de kısa sürede bu kültüre uyum sağlarlar. Bilen bilir, birçok evin kapısı açıktır Kıbrıs’ta; özellikle yaz aylarında. Bu tam olarak şehrin ne kadar güvenli olduğunun en büyük ispatı.

Kıbrıs’ta Eğitim | Kıbrıs’ta Sınavsız Üniversite

Tam donanımlı üniversiteler!

Orta Doğu’nun en büyük kütüphanesinin Kıbrıs’ta olduğunu biliyor muydunuz mesela? Veya kısa bir sürede buradaki eğitim kurumlarının özellikle mühendislik alanlarında dünya klasmanına girdiğini? Kocaman kampüsler, öğrenciler için tasarlanmış şehir hayatı, dikkat dağıtmayan ama sosyalleşmenize de imkan veren sosyal yaşam… Teknolojinin en son imkanları, devasa spor alanları ve çok daha fazlası. İstanbul’da, Ankara’da veya İzmir’de şehrin keşmekeşinden kendine, derslerine vakit ayırmaya imkan bulamayan, bulsa da sırasını beklemek zorunda olan (Örneğin kütüphaneden kitap almak için) öğrencilerin aksine Kıbrıs’ta okuyanlar dört senesini krallar, kraliçeler gibi geçiriyor. Özellikle Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin mühendislik programlarının uluslararası akreditasyon programlarından onay alan tek KKTC üniversitesi olduğunu ve Doğu Akdeniz diplomasının dünyanın her yerinde giderek değerlendiğini de hatırlatalım. Üniversite, Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, Akdeniz Üniversiteler Topluluğu ve İslam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu’nun da tam üyesi.

Kıbrıs’ta Eğitim | Kıbrıs’ta Sınavsız Üniversite

Her milletten arkadaşlarla birlikte okumak, birçok kültür tanımak

Dünyanın 106 ülkesinden 20 bin öğrenci Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde eğitim görüyor. 35 farklı ülkeden de 1,100 öğretim üyesi mevcut. Sadece İngilizce değil ikinci hatta üçüncü dilinizi bile akademik seviyede öğrenerek mezun olmanız mümkün. Dünyanın dört bir yanında 200’ü aşkın öğretim kurumuyla öğrenci değişim anlaşmaları yapılıyor. Öğrenciler ABD’de, Central Connecticut ve Long Beach gibi saygın üniversitelerde bir dönem okuma şansı elde edebiliyor.

Hayat kalitesi en üst seviyede

Kıbrıs, tam anlamıyla bir öğrencinin 4 senesini şahane bir şekilde geçirmesi için tasarlanmış gibi. Öncelikle vakit kaybı yok. Trafik az. Üç şehir birbirine yarım saat uzaklıkta. Lefkoşa’da yaşıyorsan 15 dakika sonra Girne’ye gidip soluğu deniz kenarında alabilirsin veya 35 dakika uzaklıktaki Magosa’yı da tercih edebilirsin. Sipariş edildikten sonra bir türlü gelmeyen yemek yok. Yemeğiniz biter tabağınız kalkmadan meşhur kahveleri jon gelir masaya.

İstanbul’dan çok daha ucuz bir yaşam

Kıbrıs’ta eğitim, İstanbul’da okumaktan çok daha ekonomik. Konaklama İstanbul’a oranla yarı yarıya daha ucuz. Kıbrıs’ın en güzel otellerinin tadını oldukça uygun ücretlere off sezonda öğrenciler çıkartıyor. Öğretmenler bütün öğrencilerini tanıyor, arkadaş oluyorlar.

Yılın 8 ayı denize girmek…

Evet yazın çok sıcak. Bazen hava 45 dereceyi geçiyor. Ama bunun en iyi tarafı ülkenin yıllık ortalama sıcaklığının 19-20 derece olması.  Mart ortasında deniz sezonu yavaş yavaş açılıyor, Kasım ortasına kadar devam ediyor. Her yer plaj, her yerde gitarını alıp şarkı söyleyen gençler var. Magosa’nın şahane plajları Nisan’dan itibaren şenlenmeye başlıyor. Düşünsenize… Dersiniz 4’te bitiyor diyelim. 2 saat çalışıyorsunuz, ödevlerinizi yapıyorsunuz, projelerinizi tamamlıyorsunuz. Sonra 6’dan 9’a kadar deniz sefası… Bir öğrenci ancak bu kadar dinlenebildiği bir ortamda tam verimle çalışabilir; bunu da unutmayalım.

Hangi Ülkelerden Öğrenci Var?

Kuzey Kıbrıs’taki üniversiteler, 68 faklı ülkeden gelen öğrencilere kucak açmaktadır. Türkiye’den gelenler çoğunluğu oluştururken Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den sonra en çok öğrenciyi Ürdün, Filistin gibi Orta Doğu ülkeleri, İran ve Nijerya, Kamerun gibi Afrika ülkeleri gönderiyor. Uluslararası, çok kültürlü bir ortama sahip bu eğitim kurumları böylelikle, öğrencilere faklı ülkeler ve farklı kültürlerle de tanışma imkanı sunuyor.

Ne Kadar Türk Öğrenci Var?

Kuzey Kıbrıs`ı üniversite eğitimi için tercih eden 40 bin dolayında öğrenci bulunmaktadır. Bunların % 70 ini ise Türkiye`den gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Türk vatandaşı öğrenciler Kıbrıs’taki 4 yıllık lisans ve 2 yıllk önlisans programlarına girebilmek için, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen sınavda başarılı olmalı ve merkez tarafından bu programlara yerleştirilmiş olmalıdırlar. Öğrenciler, bir çok üniversitenin Türkiye`de bulunan ofislerinde kayıt yaptırabildiği gibi, işlemlerini Kıbrıs’a geldikleri zaman da yaptırabilmektedirler.

Öğrenciler İngilizceyi Nasıl Öğreniyor?

Kuzey Kıbrıs’ta konuşulan resmi dil Türkçedir , fakat Ada nüfusunun büyük oranı, ikinci dil olarak İngilizce konuşmaktadır. Üniversitelerde de çoğu lisans ve ön lisans programlarındaki eğitim dili İngilizce olup, Türkiye’den gelen ve İngilizce geçmişi olmayan öğrenciler için ise üniversitelerin bünyesinde yer alan ingilizce hazırlık okullarında bir yıllık yabancı dil programları uygulanmaktadır.

Tercih edilen lisans veya ön lisans programına göre İngilizce Yeterlilik Sınavı’na girmeleri gereken tüm öğrenciler, yeterli düzeyde başarı gösterdikleri veya muafiyet aldıkları taktirde, doğrudan lisans veya önlisans programlarına kayıt yaptırma hakkına sahip olmaktadır.

Kıbrıs’ta Eğitim | Kıbrıs’ta Sınavsız Üniversite

Kıbrıs’a Neden Geliyorlar?

Kültürel yapısı ve iklim şartları açısından kolaylıkla uyum sağlanılabilen Kuzey Kıbrıs, dünyanın en güvenli bölgelerinden biri sayılıyor. Ada’nın hoş iklimi, rahat yaşam koşulları ve dost canlısı, sıcak insanları öğrencilerin buraya uyum sağlamasını kolaylaştırıyor.

Öğrencilerin Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmelerinin en başta gelen nedenleri buradaki üniversitelerin öğrencilere sunduğu geniş olanaklar ve bu sayede verilen kaliteli eğitimdir. Yabancı dilde eğitim alan öğrencilerin Kıbrıs’ı tercih etme nedenlerinden bir diğeri de “uluslararası kariyer için”dir. Çok kültürlü ortamlarda, farklı ülkelerden gelen öğrencilerle kaynaşarak, farklı ülkelerden öğretim üyelerinden ders alarak ve yabancı dil öğrenerek tamamlanan yüksek öğrenim hayatı, mezuniyet sonrasında uluslararası kariyere ulaşmada önemli bir araç olarak görülüyor.

Ve yine dünyanın en güzel adalarından olan bu tatil ülkesinde, kaliteli eğitimin yanı sıra birçok sosyal faaliyetlerle de boş vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz. Öğrencilerin kurmuş olduğu çeşitli kulüplerde ve bunların düzenledikleri aktivitelerde kısa zamanda, kolayca çevre edinme şansınızda var. Küçük bir ülke olan Kuzey Kıbrıs’ta sahillere ulaşmak çok kolay olduğundan yaz döneminde öğrencilerin bir çoğu boş zamanlarında soluğu plajlarda alıyor.

Bir öğrenci merkezi olan Kuzey Kıbrıs`taki çoğu üniversitenin yerleşkesi öğrencilerin üniversite yaşamı boyunca her türlü ihtiyacını karşılayacak boyuttadır. Üniversitelerin kampüsleri içerisinde spor merkezleri, kütüphaneler, sağlık merkezleri ve çok sayıda yurt binaları bulunmaktadır.

Denklik

Kuzey Kıbrıs’taki tüm üniversitelerin programları, hem ülkenin Yükseköğretim Denetleme Planlama ve Akreditasyon Kurulu ( YÖDAK) tarafından hem de T.C. Yüksek Öğretim Kurulu ( YÖK) tarafından akredite edilmiştir. Dolayısıyla tüm programların Türkiye’de denkliği vardır. Hatta bazı üniversiteler bununla da yetinmeyip uluslararası saygın kuruluşlardan da çeşitli denklik belgelerine sahiptirler. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin sahip olduğu Amerikan Mühendislik ve Teknoloji Kurulu (ABET) denkliği buna bir örnektir.

 

KKTC’nin Doğu Akdeniz’de bir eğitim ve kültür merkezi haline getirilmesi hedef olarak kabul edilmiş ve bu hedefin gerçekleştirilmesi amacı ile uygulamaya konulan plân, program ve teşvikler sonucu beş tane üniversite açılmıştır. Bugün bir üniversite cenneti olarak kabul edebileceğimiz KKTC’de toplam 25.000 öğrenci eğitim görmektedir. Bu öğrencilerin %15’i üçüncü dünya ülkelerinden, geri kalanı ise Türkiye ve Kıbrıs’tan gelen öğrencilerden oluşmaktadır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi; Magosa’da Yükseköğretim Kurumu tarafından kurularak, 8 fakülte ve 3 Yüksekokul olarak toplam 14.000 öğrencisine İngilizce eğitim vermektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi; Lefkoşa’da 1988 yılında kurulmuştur. 8 fakülte ve 22 bölümünde 7.500 öğrenci eğitim görmekte ve bu öğrencilerin yarısı burslu olarak okumaktadır.

Lefke Avrupa Üniversitesi; Lefke’de Mühendislik ve Mimarlık, Fen ve Edebiyat, Tarım Ürünleri ve Teknolojisi, İktisat ve İşletme olmak üzere 5 fakülte ve bir meslek Yüksekokulundan oluşturularak eğitimini yürütmektedir.

       KIBRIS’TA ÖĞRENİM ÜCRETLERİ        

TL

ABD DOLARI

TC ve KKTC Uyruklu Tam Burslu öğrenciler Öğrenim Ücreti ödenmez
TC Uyruklu %25 Burslu öğrenciler 10.125
KKTC Uyruklu %25 Burslu öğrenciler 9.000
TC Uyruklu %50 Burslu öğrenciler 6.750
KKTC Uyruklu %50 Burslu öğrenciler 6.000
KKTC Kontenjanından (Burssuz) kabul edilen öğrenciler 12.000
Üçüncü Ülke Uyruklular 7.500
Belirtilen ücretler 2012-2013 Akademik Yılı’nda ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler için geçerlidir. Ücretler Güz ve Bahar dönemi başında yani iki taksitte ödenir. ODTÜ KKK KDV’den muaftır.

Uluslararası Amerikan Üniversitesi; 1993-1994 yıllarında öğretime başlayarak, iki Amerikan Üniversitesi ile yakın akademik ilişki içinde, öğrencilerine bu üniversitelerin diploma hakkını tanımaktadır.

Girne Amerikan Üniversitesi; Girne’de İktisat, İşletme ve Eğitim Fakülteleri olmak üzere 3 fakülte ile eğitim vermektedir.

KKTC’de üniversite eğitiminin başlaması ile eğitim sektörü klâsik niteliğini değiştirerek ekonomiye doğrudan kaynak ve ekonomik büyümeye katkıda bulunan bir sektör haline gelmiş ve ülkede akademik çalışmalar yoğunlaşmıştır.

17 Yorumlar

 1. Sınavsız dış hekimliği okumakak istiyorum ama uygun fiyata nasıl yardımcı olabilirsinkz

 2. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerseniz yardımcı oluruz
  +90 553 523 47 95

 3. Sınavsız fizyoterapi okumak istiyorum mümkün mü?

 4. Yabancı uyruklu iseniz ya da Türk vatandaşı olup liseyi yurt dışında bitirdiyseniz, evet mümkün.

 5. Merhaba ben daha önce Makedonya da fizyoterapi bölümü okudum son sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldım geri tekrar devam etmek istiyorum aynı bölümümu okumak istiyorum Kıbrıs’ta okuyabilir miyim

 6. Sınavsız hukuk okumak istiyorum mümkün mu

 7. Oğlum turkiyede üniversite sınavlarına girdi henüz kaç puan aldığı bellli değil hukuk okumak istiyor kirişteki okullarda bir taban puan var mi sinavsizda olsa hukuk fak. Kayıt yapabilirmi

 8. Sınavsız uzaktan eğitimle hukuk bölümü okumak istiyorum mümkün mü yıllık harçlar nekadar

 9. gerekli bilgiyi kimden alabiliriz

 10. Merhaba oğlum yks barajını geçemedi kıbrısta üniversite okuyabilir mi

 11. Özden Özbülbül

  Merhaba Türkiye de diş hekimliği için 80 bin barajına takıldık. Kıbrısta bu bölüme sınavsız girebileceğimiz bir üniversiye varmı

 12. Ben bu sene lise dipomasiyla sinavsiz hukuk okumak istiyorum kıbrista ücretli bir sekilde puana bakmayan okul var mi kibrista

 13. Mrhb oğlum tyt sınavından barajı geçemedi Kıbrıs unuversite okuya bilirmi yardımcı olurmusunz

 14. Merhaba, jeoloji mühendisliği mezunuyum, Kıbrıs’ta inşaat mühendisliği okumak istiyorum; sınava girmeden 2. üniversite olarak kayıt olma imkanı var mı?

 15. Merhaba ben lisans işletme mezunuyum kıprısta sınavsız mühendislik okuya bilirmiyim

 16. Ben 35 yasindayim Turkmenistan dan uniwersiteye kayit yaptirabilirmiyim

 17. Merhaba Esen Bey,

  Şu anda Türkiye’de üniversite başvuruları devam etmektedir, kayıt yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir