Türkiye’de Burslu Eğitim

 

Türkiye Bursları

Tarihsel Geçmiş

Türkiye’de okuyan uluslararası öğrenciler aracılığıyla, Türkiye’nin amacı, ülkemizin yanı sıra dünyamızın sorunlarına da çözüm üretecek nesiller yetiştirmek, fırsat eşitliği ve uluslarüstü bir bakış açısına sahip olmaktır.

Türkiye, Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet döneminde birçok uluslararası öğrenciye eğitimleri için kapılarını açmış, ülkemizde seçkin bir eğitim almaları için öğrencilere burs verilmiştir.

1960’larda, diğer devletlerle yapılan ikili anlaşmalar çerçevesinde burs sağlanırken; özellikle Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın desteği ile uluslararası öğrencilere yönelik politikalar 1992’de ilk defa sistematik hale getirildi ve “Büyük Öğrenci Projesi” başlatıldı.

2000’li yılların başından bu yana, Türkiye’nin dış politikasından kültüre, sosyal politikadan ekonomik kalkınmaya kadar her alanda büyük gelişmeler sergilendi; aynı zamanda ülkenin uluslararası eğitim paradigmasına da yansıdı ve bu alanda atılması gereken önemli adımlar attı.

2010 yılında kurulmasını takiben Yurt Dışındaki Türkler ve İlgili Topluluklar Başkanlığı’na verilen görevler çerçevesinde, Başkanlığımızın girişimleriyle ve 2012 yılında tüm ilgili kurumlarla işbirliği içinde, Başkanlığımızın girişimleriyle birlikte, tüm yükseköğretim kurumları ile işbirliği yapıldı Ülkemizin uluslararası öğrencilere sağladığı burslar güncellendi ve Türkiye Bursları adı altında tekrar başladı.

Türkiye Bursları

İlk yılında yaklaşık 4000 başvuru alan Türkiye Burslarının 2012 yılında uygulanmasıyla, yıllar içinde başvuru sayısında hızlı bir artış yaşanmış, 2018 yılında 130 bin başvuruya ulaşılmıştır.

Türkiye Bursları, yalnızca burslu bir burs programı değildir. maddi destek sağlamanın yanı sıra, amaçlanan uygulama programında öğrencilere üniversiteye yerleştirme sağlar. Bu özelliği ile dünyadaki diğer burs programlarından farklıdır. Üniversite eğitiminin yanı sıra, öğrencilere Türkiye’de bulundukları süre zarfında, sosyal, kültürel ve akademik ders dışı program ve etkinliklerin yararlarını sağlamak.

Bugün Türkiye Bursları, farklı kıtaların pek çok ülkesinde iyi bilinen bir burs programıdır.
Diğer ülkelerdeki akademisyen, araştırmacı ve memurlara da destek veren Türkiye Burs Programı, araştırma ve Türkçe eğitimi için çeşitli modüller sunmaktadır.

Uluslararası öğrencilerle yakın iletişim, sadece eğitimleri sırasında değil, mezun olduktan sonra da devam eder. Türkiye’de yükseköğrenimini tamamlamış olan öğrenciler, Türkiye ile ülkeleri arasında dostluk köprüleri kuran gönüllü ülke elçileri haline geliyor. Bu nedenle, Türkiye Mezunlar Ağı, dünyadaki mezunlarla olan bağlarımızı korumak için kurulmuştur.

Bursun Neleri Kapsar?

 

Tam Zamanlı Programlar

 

Lisans Burs Programı

 • Üniversite ve program yerleştirme
 • Aylık Ödeme: Aylık 700 TL
 • Öğrenim ücreti
 • Bir defalık İade Uçak Bileti
 • Sağlık Sigortası
 • Konaklama
 • Bir Yıllık Türkçe Dil Kursu

 

Ödül süresi: 1 yıl Türkçe kursu + 4-6 yıl (programın normal süresine bağlı olarak)

 

Lisansüstü Burs Programı

 • Üniversite ve program yerleştirme
  • Aylık ödenek:
  • Yüksek Lisans: aylık 950 TL
 • Doktora: Aylık 1400 TL
 • Öğrenim ücreti
 • Bir defalık İade Uçak Bileti
 • Sağlık Sigortası
 • Konaklama
 • Bir Yıllık Türkçe Dil Kursu

 

Ödülün uzunluğu:

 • Yüksek Lisans: 1 yıl Türkçe dil kursu + 2 yıl
 • Doktora: 1 yıl Türkçe dil kursu + 4 yıl

 

Kısa Süreli Programlar

 

Başarı Bursu Programı (1 yıl)

 • Aylık ödenek:
  • Bahcelor’s: aylık 440 TL
  • Yüksek Lisans: Aylık 590 TL
  • Doktora: Ayda 880 TL

 

Başarı burs programı konaklama ve diğer olanakları kapsamıyor

 

Araştırma Bursu Programı (3-10 ay)

 • Aylık Stipend: Aylık 3.000 TL

 

Araştırma bursu konaklama ve diğer olanakları kapsamıyor

 

Türk Dili ve Kültürü Programları

 

Kamu Görevlileri ve Akademisyenler için Türkçe Dil Programı [KATİP] (8-10 ay)

 • Aylık Ödeme: Aylık 2.000 TL
 • Bir defalık İade Uçak Bileti
 • Konaklama
 • Türk Dili Kursu

 

KATİP programı sağlık sigortacılığını kapsamıyor

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”NEDEN TÜRKİYE BURSLARI” tab_id=”1553034933505-a350cc51-f533″][vc_column_text]Neden Türkiye Bursları?

 

Kapsamlı ve benzersiz bir burs programı

Türkiye, uluslararası çapta eğitim olanakları sağlamanın yanı sıra bilgi birikimi ve tecrübe birikimi yanında, Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinde okumak için dünyanın her yerinden gelen uluslararası öğrencilere burs sunmaktadır.

Türkiye, “Türkiye Bursları” ile dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrenciler için üniversitelerinin kapılarını açıyor. Burs programı, alıcılarına en prestijli Türk üniversitelerinde engin fırsatları ve eğitimi sunarak öğrencilerin yeni bakış açıları kazanmalarına ve Türkiye’deki çalışmaları sırasında benzersiz bir eğitim deneyimine sahip olmalarına yardımcı olmaktadır.

Türkiye Bursları, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde tam zamanlı veya kısa süreli bir program sürdürmeleri için seçkin öğrencilere verilen, devlet tarafından finanse edilen, rekabetçi bir burs programıdır.

Türkiye Bursları, ülkeler arasında işbirliğini ve toplumlar arasında karşılıklı anlayışı güçlendirmeyi taahhüt eden geleceğin liderlerinden oluşan bir ağ oluşturmayı amaçlamaktadır.

 

Türkiye Burslarını Benzersiz Kılan nedir?

 

Türkiye Burslarını eşsiz kılan şey, yalnızca maddi destek içermemesi değil, aynı zamanda yükseköğretim düzeyindeki tüm seviyelerdeki üniversitelere yerleştirme olanağı sağlamasıdır.

Burs programı, Türkiye’nin en iyi 50 ve en prestijli üniversitesinde programlar sunar ve tüm öğrencilerin yaşadıkları sosyal ve kültürel çevreye uyum sağlamaları ve bunlara adapte olmalarını sağlayan zorunlu bir yıllık bir Türkçe Dil Kursu sunar.

Türkiye Bursları uluslararası bir öğrencinin Türkiye’de kendini evinde hissetmesi için gerekli tüm hizmet ve prosedürler. Bunlar arasında yurt, sağlık sigortası, öğrenci banka hesabı ve öğrenci oturma izninin yanı sıra bir yıllık bir dil kursu bulunmaktadır.

 

Öğrenin burs neleri kapsadığını …

Yukarıda belirtilen temel hizmet ve yardımların yanı sıra, Türkiye Bursları ayrıca kongre, program, seminer, uluslararası öğrenci akademileri, kültür günü toplantıları, spor ve sanatla ilgili programlar, eğitim, staj olanakları şeklinde sosyal, kültürel ve akademik rehberlik sunmaktadır ve kariyer yönlendirme programları.
Mevcut öğrencilerimiz için yürütülen programlar hakkında daha fazla bilgi …

 

Mezuniyetten sonra

Türkiye’nin Mezunları Olmak – 150.000’den fazla mezunun devasa küresel ağı

 

Her yıl mezuniyet töreninden sonra Türkiye’den ayrılan uluslararası öğrencilere hoşçakal dememize rağmen, Türkiye Burs Programı gerçekten onlara veda etmiyor. Uluslararası öğrencilerin yaşamları boyunca elde ettikleri başarılara katkıda bulunmaktan gurur duyan Türkiye Bursları programı, mezun olduktan sonra öğrencilerle iletişim halindedir.

Bu amaçla, toplantı platformu olarak hizmet veren İnternet tabanlı bir portal kurulmuştur ve Türkiye Burs Programı her zaman mezunlarından haber almayı dört gözle beklemektedir. Birçok Mezun Dernekleriçeşitli ülkelerden mezunlar tarafından gönüllü olarak kurulmuştur, Türkiye mezunlarının hem Türkiye ile hem de birbirleriyle kurumsal bir biçimde iletişimini kolaylaştırmaktadır. Dünyanın birçok ülkesindeki Mezunlar Dernekleri aracılığıyla, programdan mezun olan öğrenciler hem akademik hem de sosyal ilişkilerini sürdürürler ve diğer gençleri, ülkelerinde Türkiye’nin sunduğu eğitim olanakları hakkında bilgilendirirler.

Bugün Türkiye Mezunlar AğıHer biri Türkiye’de eğitim almış, 1950’lere dayanan ve dünyadaki 160 ülkede saygın mesleklerde çalışan, sürekli büyüyen 150.000 üyeden oluşan bir ağdan oluşmaktadır. Türkiye Mezunları Ağı, üyelerinin Türkiye ile kendi ülkeleri arasındaki dostça ilişkileri güçlendirme konusundaki katkılarından dolayı kendisine bir isim yaptı.

Türkiye Mezunları hakkında daha fazla bilgi için:  www.turkiyemezunlari.gov.tr 

Başvuru Kriterleri

Başvuru İçin Temel Kriterler

 1. Minimum Akademik Kriterler:
 • Lisans adayları için asgari akademik başarı:% 70
 • Yüksek Lisans ve Doktora derecesi adayları için asgari akademik başarı:% 75
 • Sağlık Bilimleri (Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık) adayları için asgari akademik başarı:% 90

 

 1. Yaş kriterleri:
 • Lisans programları için 21 yaşın altında olmak
 • Yüksek Lisans programları için 30 yaşın altında olmak
 • Doktora programlarında 35 yaşın altında olmak

 

Uygunluk

 

Uygun Gruplar:

 

 • Tüm ülkelerin vatandaşları
 • Mevcut akademik yılın sonunda mezun olabilen mezunlar veya adaylar (Eylül 2019’dan önce)
 • Araştırmacılar ve akademisyenler

 

Uygun Olmayan Gruplar:

 • Türk vatandaşları ve Türk vatandaşlığını kaybedenler
 • Halihazırda Türk üniversitelerinde kayıtlı oldukları öğrenciler, başvurdukları çalışma düzeyinde.

Gerekli belgeler

 

Tüm adayların çevrimiçi başvuru sırasında aşağıdaki belgeleri ibraz etmeleri gerekir:

 

 1. Geçerli bir Ulusal Kimlik Belgesi VEYA geçerli bir Pasaport
 2. Adayın Yeni Bir Fotoğrafı (Lütfen Uygulama sistemine yüklediğiniz fotoğrafın kendinize uygun bir portre olması gerektiğini, tanımlanamayan aday fotoğrafların başvurunuzun değerlendirmesini engelleyeceğini unutmayın)
 3. Ulusal sınav notları (herhangi bir uluslararası nitelik veya sertifikaya sahip olmayan adaylar için gereklidir)
 1. Diploma veya geçici mezuniyet belgesi
 2. Akademik transkriptler (çevrimiçi ekran görüntüleri ve onaylanmamış transkriptler başvurunuzun değerlendirmesini baltalayacaktır)
 3. Uluslararası sınav puanları (GRE, GMAT, DELF, YDS, YÖS… vb. Seçilen üniversite ve program tarafından isteniyorsa)
 4. Dil sınavı puanları (seçilen üniversite ve program için gerekliyse)
 5. Bir araştırma önerisi ve yazılı çalışmanızın bir örneği (sadece doktora adayları için)

 

Önemli Detaylar:

 

 • Türkiye’deki üniversitelerde çoğu program Türkçe olarak verilmektedir. Ancak, bazı bölümler ve üniversiteler İngilizce ya da diğer dillerde programlar sunmaktadır. Bu programlarda okumak isteyen adayların, dil yeterliliklerini kanıtlamak için uluslararası kabul görmüş bir dil sertifikasına sahip olmaları gerekir (TOEFL ve diğer eşdeğer sertifikalar). Bu programların çoğu, GRE, GMAT, SAT vb. Gibi uluslararası kabul testi puanları gerektirir. Adaylar, başvuru sistemindeki programları seçerken öğretim dilini kontrol edebilir.
 • Ulusal sınav puanları yerine SAT ya da GCSE gibi uluslararası niteliklere sahip lisans adaylarının, bu uluslararası sınavlara göre orta öğretim okulu için gerekli minimum nitelikleri sağlamaları gerekecektir.
 • Tüm Türkiye Bursları, Türkçe Yeterlik İçin C1 Seviye Sertifikasına sahip olmayan (İngilizce ya da diğer dil programlarına dahil olanlar dahil), 1 yıllık bir Türkçe Hazırlık Kursuna katılmak ve akademik sürelerinin sonuna kadar C1 Seviye Sertifikasını almak zorundadır. yıl.

 2019 Uygulama Takvimi

 1. Dönem Başvuruları Başlıyor – Araştırma

Araştırma Bursları

01 Ocak 2019

Başvurular Başlıyor – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

15 Ocak 2019

Başvurular Başlıyor – Fuat Sezgin Bilim Tarihi Burs Programı

Fuat Sezgin Bursları

15 Ocak 2019

Başvuru Son Tarihi – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

20 Şubat 2019

Değerlendirme Süreci Başlangıcı – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

Şubat 2019

Başvuru Son Tarihi – Fuat Sezgin Bilim Tarihi Burs Programı

Fuat Sezgin Bursları

20 Mart 2019

 1. Dönem Başvuru Son Tarihi – Araştırma

Araştırma Bursları

31 Mart 2019

 1. Dönem Başvuru Sonuçları – Araştırma

Araştırma Bursları

Nisan 2019

 1. Dönem Başvuruları Başlıyor – Araştırma

Araştırma Bursları

01 Nisan 2019

Değerlendirme Süreci Bitiş Tarihi – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

Nisan 2019

Mülakat Süreci Başlangıç ​​Tarihi – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

Nisan 2019

Mülakat Süreci Bitiş Tarihi – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

Mayıs 2019

 1. Dönem Başvuru Son Tarihi – Araştırma

Araştırma Bursları

30 Haziran 2019

 1. Dönem Başvuru Sonuçları – Araştırma

Araştırma Bursları

Temmuz 2019

 1. Dönem Başvuruları Başlıyor – Araştırma

Araştırma Bursları

01 Temmuz 2019

Sonuçların Açıklanması – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

Temmuz 2019

Burs Kabil ve Vize İşlemleri Başlangıç ​​Tarihi – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

Temmuz 2019

Burs Kabil ve Vize İşlemleri Bitiş Tarihi – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

Ağustos 2019

Yeni Öğrencilerin Türkiye’ye Gelişi / Akademik Marka Başlangıcı – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

01 Eylül 2019

Öğrencilerin Türkiye’ye Gelişi / Akademik Marka Başlangıcı – Son Tarih – Lisans ve Lisansüstü

Lisans ve Lisansüstü Bursları

15 Eylül 2019

 1. Dönem Başvuru Son Tarihi – Araştırma

Araştırma Bursları

30 Eylül 2019

Başvurular Başlıyor – Başarı Bursu

Başarı Bursları

Ekim 2019

 1. Dönem Başvuru Sonuçları – Araştırma

Araştırma Bursları

Ekim 2019

 1. Dönem Başvuruları Başlıyor – Araştırma

Araştırma Bursları

01 Ekim 2019

Başvuru Son Tarihi – Başarı Bursu

Başarı Bursları

Kasım 2019

Çıkan Süreci Başlıyor – Başarı Bursu

Başarı Bursları

Kasım 2019

Süreci Son Tarihi – Başarı Bursu

Başarı Bursları

Aralık 2019

Sonuçların Açıklanması – Başarı Bursu

Başarı Bursları

Aralık 2019

 1. Dönem Başvuru Son Tarihi – Araştırma

Araştırma Bursları

31 Aralık 2019

 1. Dönem Başvuru Sonuçları – Araştırma

Araştırma Bursları

Değerlendirme ve Seçim Porcess

 

Türkiye Burs başvuruları, akademik başarı, ders dışı etkinlikler ve adayın diğer mesleki referansları temelinde değerlendirilir. Başvuruların değerlendirilmesinde adaylar, başvurulan programın başvuru kriterlerine uygunluğu ve akademik ve sosyal başarıları dikkate alınarak değerlendirilecektir.

 1. ÖN DEĞERLENDİRME

Tüm başvurular, asgari akademik notlar, yaş sınırı, gerekli belgeler vb. Temel ölçütlere göre gözden geçirilir.

 1. KISA SÖZLEŞME:

Uygun adayların başvuruları, akademik durum, önceki yeterlilikler, akademik ilgi alanları, kariyer hedefleri, seçimlerin tutarlılığı, niyet mektubunun açıklığı, sosyal faaliyetlere katılım … vb. Gibi geniş kapsamlı kritere dayanan Uzman komiteler tarafından dikkatlice incelenir. Bundan sonra nitelikli adayların bir listesi görüşmeler için kısa listeye alındı.

 1. GÖRÜŞME:Kısa listeye giren adaylar, akademisyenler ve uzmanlar dahil olmak üzere 100’den fazla ülkede görüşme komiteleri tarafından mülakat yapılır.Görüşmeler genellikle 15-30 dakika sürer ve aşağıdaki biçimde yapılır:
 2. Hoşgeldiniz ve giriş
  b. Belge kontrolü
  c. Adayın başvuru motivasyonu
  d. Akademik bilgi ve kariyer hedefleri
  e. Komiteye son verme ve sorular

Lütfen, görüşmenin adayın seçilip seçilmeyeceğine dair bir gösterge olmadığını unutmayın.

Not: Mülakat için seçilen adaylar, mezun olmuşlarsa, çalıştıkları her yılın tüm transkriptlerini, belgelerini ve sertifikalarını getirmelidirler. 

4. SEÇİMİ:

mülakat komiteleri gösterdiği aday Mülakat sonuçları seçici kurul ve burs verilecek bir aday listesi tarafından değerlendirilir oluşturulur. Bu son değerlendirme aşaması, adayın Türkiye Bursları için genel uygunluğunu ve uygunluğunu değerlendirecektir.

Şunlara Bakabilirsin

منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا

منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا | للأجانب

منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا | للأجانب   منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir