Rusya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi | Sınavsız Üniversite Okumak

Rusya’da sınavsız üniversite

rusya'da sınavsız üniversite

 

Rusya’da Eğitim – Rusya Üniversiteleri

Dünyanın en çok uluslu ülkelerinden biri olma özelliğine sahip olan Rusya uluslararası öğrenciler için önemli bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Üniversitelerinin sahip olduğu yüksek eğitim kalitesi, Rusya’yı şu ana kadar yaklaşık 200 ülkeden 250.000’den fazla yabancı öğrencinin tercih etmesinde önemli bir faktör olmuştur. Rusya’da üniversite eğitimi, 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olması ile köklü, tüm dünyada tanınırlığa ve geçerliliğe sahip olmasıyla nitelikli, mezunlarına sunduğu “European Appendix” olanağı ile de Avrupa denkliği açısından avantajlı bir noktadadır. Bu özelliklerinin yanı sıra düşük maliyetli eğitim olanakları sunması, Rusya’yı dikkat çeken bir alternatif konumuna getirmiştir.Rusya devlet üniversitelerindeki öğretim görevlilerinin ortalama %80’i doktora mezunudur. Seçilen uzmanlık alanına bağlı olarak, Rusça, İngilizce veya Fransızca eğitim alma olanağı bulunmaktadır.

Rusya’da eğitim almayı tercih eden öğrencilerin sayısını ele alacak olursak son iki yıla göre yaklaşık %200 lük ciddi bir artış görülmektedir. Rusya’da eğitimin bu denle artmış olmasının sebebini uzmanlar her ne kadar düşük maliyete bağlıyor olsa’da Rusya’da verilen eğitim kalitesi ve Rusya’dan alınan diplomanın Avrupa ve Asya’nın bir çok ülkeleri tarafından tanınması Rusya’da eğitim tercihini arttıran en önemli etkenlerin başında geliyor.Rusya, dünyanın en çok uluslu ülkelerinden biri olma özelliğiyle, uluslararası öğrenciler için önemli bir seçenek olarak öne çıkıyor. 128 farklı ülkeden yüzbinlerce yabancı öğrenci Rusya’da eğitim alıyor. Rusya’da eğitim dili Rusça olduğundan öğrencilerin gittikleri ilk yıl hazırlık okumaları gerekiyor. Daha sonra tıp fakültesinden mühendisliğe kadar istedikleri tüm bölümlere sınavsız girme imkanı buluyorlar. 100 yıllık eğitim tarihi ile oldukça dikkat çeken Rusya’da yıllık eğitim ücretleri ve konaklama yaşam harcamaları da çok uygundur.

Rusya’da sınavsız üniversite

Rusya’da eğitim ilk adımı hazırlık fakültesi 

rusya'da sınavsız üniversiteRusya’da sınavsız üniversite eğitimi alacak her yabancı öğrenci 1 sene hazırlık fakültesin’de eğitim alarak Rusça öğrenirler. Hazırlık fakülteleri üniversiteler tarafından Eylül-Ekim-Kasım ayları başlarında ortalama 10 kişilik tamamı yabancı öğrencilerden olan gruplar oluştururlar.

Rusya’da eğitim alacak hazırlık fakültesi öğrencileri ilk dönem yalnızca Rusça öğrenirler. İkinci dönem ise Rusça ile birlikte Lisans eğitimi alacakları bölümlere göre Rusya üniversiteleri tarafından ek derslerde eklenmektedir.

Rusya’da Eğitim Sistemi

Rus eğitim sitemi dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birisidir.Nüfusun %99,6 okur yazardır ve dünyaya birçok edebiyatçı ve sanatçı yetiştirmiştir, Nobel ödülüne layık görülen birçok bilim adamına eğitim vermiştir.
Bologna anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olan Rusya’daki üniversiteler tüm dünyada tanındığı gibi ülkemizde de YÖK tarafından tanınmakta ve diplomalarına denklik verilmektedir. Bu özelliği ile Rusya, üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en mantıklı kaliteli ve ekonomik seçeneklerden biri haline gelmiştir.

rusya'da sınavsız üniversiteRusya’da eğitim dili Rusça’dır. Rusya üniversiteleri eğitim programları kapsamında İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde eğitim verilmektedir. Üniversitelerin yüksek lisans ve master programları dahilinde yine farklı dillerde Rusya üniversitelerin’de Rusya’da eğitim almak mümkündür. Rusya’da eğitim yılı sezonu başlangıç tarihi Eylül ayının ilk haftasıdır. Önemli olan nokta Yabancı öğrencilerin Rusya üniversitelerinin açmış olduğu sınırlı sayıda kontenjanı ve davetiye çıkış süresi olan 25 iş gününü göz önünde bulundurarak ön başvurularını Nisan ayı itibariyle yapmaları tarafımızca tavsiye edilmektedir. Rusya’da bir dersin süresi 90 dakikadır. Bu sebeple yıllık aldığınız ders sayısı ne kadar az görünse’de Rusya’da alınacak eğitimin saati bir o kadar fazladır.

Rusya’da Eğitim Masrafları

Yüksek kalitede üniversite eğitimi veren Rusya, aynı zamanda hem üniversite harçları hem de yaşam ve konaklama maliyetleri düşünüldüğünde, yurtdışında bu kalitede eğitim almak için en uygun seçeneklerden biridir. Rusyada eğitim ve üniversite giderlerinin yaklaşık %75’I devlet tarafından finanse edilir. Bu nedenle Rusyada üniversite ücretleri ortalama yıllık 1500 – 4000 USD civarındadır. Türkiye ile kıyaslandığında dershane maliyetiyle sınavsız doğrudan üniversite öğrencisi olabilirsiniz demektir.

Rusyada üniversite okumak için kesinlikle bir servet harcamanıza gerek yoktur. Rusya’nın pek çok şehrinde yaşam giderleriniz Türkiye’den daha fazla olmayacaktır. Rusyada eğitim alan bir öğrenci konaklama ve yaşam giderleri için aylık ortalama 250-300 USD kadar harcamaktadır.
Rusya’da sınavsız olarak istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Üniversiteler oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. Nano-teknoloji mühendisliğinden Eczacılığa, Tıpdan Uzay bilimlerine, Opera-baleden politik bilimlere kadar her alanda kaliteli ve prestijli bir eğitim alabilirsiniz.

Rusça bilmeyen öğrenciler bu üniversitelerde, üniversite eğitimleri öncesinde 1 yıl hazırlıkla Rusça öğrenebiliyorlar. Bazı üniversitelerde İngilizce hazırlık ve devamında ingilizce eğitim veren bölümler de vardır.

Rusya’da sınavsız üniversite

Şunlara Bakabilirsin

منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا

منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا | للأجانب

منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا | للأجانب   منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir