Ukrayna’da Eğitim | Ukrayna’da Sınavsız Üniversite

Ukrayna’da Eğitim

Ukrayna’da Eğitim

Ukrayna’da Eğitim | Ukrayna’da Sınavsız Üniversite

Ukrayna eğitim alanında yüzyıllardır kendisini kanıtlamış olmanın getirdiği öz güven ile eğitimde devrim niteliğinde uygulamalara yer vermektedir. Tarihte bakıldığında en eski ve köklü eğitim kurumlarının Avrupa’nın doğusunda yani Ukrayna ve Rusya’da olduğu bilinmektedir. Bu sebeple Ukrayna üniversiteleri dünya genelinde en çok ilgi gören eğitim kurumları arasında yer alır.

Bilginin gücüne inanıyorum, kültürün gücüne inanıyorum ama eğitimin gücüne daha çok inanıyorum.  (Seyyid Kutup)

Ukrayna üniversiteleri incelendiğinde hem fiziki şartların hem de kurum yönetimlerinin nitelikli üniversite eğitimi almak için uygun olduğu görülmektedir. Ukrayna’da bulunan üniversite kampüslerinin geneli teknolojiye uyumlu, modern ve çağımızın ihtiyaçlarını karşılayabilecek eğitim kurumlarıdır. Bilgisayar uygulamalarının haiz olduğu derslik ve sınıflar, son teknolojiyi barındıran laboratuvar ve atölyeler kadar, öğrencilerin kaynak ihtiyacına cevap verebilecek bilgisayar donanımlı kütüphaneler ile eğitim hakkı sunulmaktadır.

Sistem olarak dünya genelinde en çok takdir toplayan eğitim sistemlerini uygulayan Ukrayna üniversitelerinin genelinde Bologna anlaşmasının kriterlerine uyumlu eğitim hakkı verilmektedir.  Üniversitelerin her biri Avrupa Üniversiteleri Birliği üyesi olup, yapılan çalışmalar birliğin denetleme bölümü tarafından takip edilmektedir.  Ayrıca Ukrayna üniversitelerinde yer alan akademisyen ve öğretim görevliliklerinin özgeçmişi incelendiğinde, her birinin kendi alanında başarılı çalışmalara imza atmış, üzerine aldığı sorumluluğun bilincinde olarak görevlerini yerine getirdiği görülmektedir.

 

Ukrayna’da Eğitim | Ukrayna’da Sınavsız Üniversite

Ukrayna Üniversiteleri Tercih Sebepleri

Ukrayna üniversitelerinin her geçen gün daha fazla genç üniversite adayının ilgisini çektiği ve dünyanın farklı bölgelerinden birçok gencin akademik eğitim için Ukrayna’yı tercih ettiği bilinmektedir.  Ukrayna üniversitelerini tercih sebepleri sıralanacak olursa;

  • Dünya standartlarında, modern ve uygulanabilir eğitim hakkından yararlanmak
  • Yeni dünya düzenine uyumlu, geliştirilebilir ve yaşam boyu öğrenime uyumlu eğitim alıyor olmak
  • Dünya genelinde 47 ülkede geçerli olan Europass mavi diploma hakkı elde etmek
  • Bologna kriterlerine uyumlu eğitim sistemlerinin uygulanıyor olması
  • Bilimsel gelişmelere katılım imkânlarının diğer üniversiteleri nazaran daha yüksek olması
  • Taban puanlama sisteminden muaf eğitim hakkının veriliyor olması
  • Daha etkin ve daha aktif eğitim hayatının imkânı sunuluyor olması
  • Eğitim harç bedellerinin olabildiğince düşük düzeyde tutuyor olması
  • Öğrenci yaşam maliyetlerinin düşük seviyede tutulması, öğrencinin konforlu eğitim hakkına sahip olması

Olarak değerlendirilebilir. Bu detayların hepsi bir araya geldiğinde öğrenci adayının hayalini kurduğu üniversite eğitiminin Ukrayna Üniversiteleri tarafından sağlanıyor olduğu görülmektedir.

 

Ukrayna’da Eğitim | Ukrayna’da Sınavsız Üniversite

Neden Ukrayna’da Eğitim?

Ukrayna bilimsel çalışmaların beşiği denilebilir, bu sebeple yükseköğretime gösterilen hassasiyet öğrencinin en nitelikli ve modern eğitim programlarına dâhil edilmesinin yolunu açmaktadır. Bu durum öğrenciye başarı olarak geri dönmektedir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki üniversiteler ile eşdeğerde eğitim hakkı kazanan öğrencinin geleceğine daha sağlam adımlar ile yol almasında etkili olmaktadır.

 

Ukrayna’da Yök Denkliği

Türkiye’de birçok öğrencinin aklına takılan sorulardan bir tanesi okuyacağım üniversitenin YÖK tarafından denk sayılıp sayılmamasıdır. Bu sorunun cevabını bir çok kurum ve kuruluş kendi fikirleri gereğince cevaplamış ve öğrencileri mağdur durumda bırakmıştır. Bu sorunun en doğru cevabı kesinlikle YÖK’te gizlidir. Okumak istediğiniz üniversitenin denklik durumunu YÖK’ün denklik bilgilendirme formunu doldurarak bulabilirsiniz. YÖK denklik durumu iki şekilde değerlendirmektedir.

1.Tanınma

2.Denklik

Tanınma, üniversiteler ile ilgili bir durumdur. Yurtdışında gideceğiniz ülke, üniversite, üniversitenin fiziki yapısı, kadro yapısı, eğitim uygulamaları vb kriterler incelenerek üniversitelerin uygunluğuna; daha doğrusu eğitim kurumunun üniversite vasfı taşıyıp taşımadığına karar verilir. Bir diploma için denklik başvurusu yapabilmeniz için öncelikle diplomayı aldığınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıyor olması gerekir. Genellikle devlet üniversiteleri ile geçmişi olan özel üniversiteler YÖK tarafından tanınır.

Denklik, almış olduğunuz eğitimin içeriği ile ilgili bir konudur. Temel olarak anlamı eğitiminiz boyunca almış olduğunuz zorunlu derslerin ve içeriklerinin, Türkiye’de aynı bölümün zorunlu dersleri, içerik ve yoğunluklarıyla uyumlu olması aranır. Bu uyum ve uygunluk varsa aldığınız diplomaya denklik verilir. Bu uyumun olmaması durumunda ise, eksik görülen dersleri Türkiye’de bir üniversitede almanız ya da denklik sınavına girmeniz istenebilir. Denklik sınavında 100 üzerinden 50 puanı almanız durumunda diplomanıza denklik verilir.

Denklik konusunda özellikle Avrupa Birliği süreci ve Bologna anlaşması kapsamında önemli gelişmeler olmuş, YÖK’ün bu konudaki tavrı oldukça olumlu yönde ilerleme sağlamıştır. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleriyle birliğe üye ülkelerde alınan diplomalarda tanınma ya da denklik anlamında herhangi bir sorun kalmamıştır. Birliğe üye olmayan ama Bologna anlaşması kapsamındaki ülkelerde de (Örn: Rusya, Ukrayna) diplomaların tanınması ve denklik almasıyla ilgili önemli bir engel kalmamıştır. Yurtdışında okuyan öğrenciler artık denklik konusunda aşılmaz engellerle karşılaşmıyorlar.

 

Ukrayna’da Üniversite Eğitim Ücretleri

Ukrayna Üniversite Okul Fiyatları, ilk hazırlık eğitimleri için yıllık ortalama 1500 – 2500 USD  arasındadır. Hazırlık sonrası Ukrayna Üniversite Okul Fiyatları için Bölüm ücretleri üniversitelere göre  değişmekle birlikte 1500 – 4000 USD arasında değişebilmektedir. Birçok  üniversitede yurtların yıllık ücretleri ortalama 500 – 1000 USD arasında değişmektedir.

Ukrayna Üniversite Okul Fiyatları

Ukrayna’da Eğitim Dili

Rusça
İngilizce 

Ekonomi ve Mühendislik Bölümleri

1400 $ – 2500 $ aralığında  2200 $ -3500 $ aralığında

Tıp, Diş Hekimliği,Eczacılık Bölümleri

3000 $ – 3800 $ aralığında 3800 $ – 5000 $ aralığında

Ukrayna’da Eğitim Harcamaları

KONAKLAMA BİLGİLERİ:

UKRAYNA’DA YURTLAR:

Her üniversitenin kendine ait yurtları mevcuttur.Konaklama karma sistemdir.İki tip yurt mevcuttur.
Birincisi ortak kullanımlı koridor sistemli yurtlar.Bu yurtlarda her katta mutfak,tuvalet ve banyo yer alır ve o katı kullanan öğrenciler yararlanır.Odalar 2-3 kişiliktir.Öğrenci istediği taktirde tek kalabilme şansı vardır.Ancak odadaki diğer öğrencininde ücretini ödemek zorunda kalır. Örn;Oda 2 kişilik ve kişi başı yıllık 450 USD öğrenci tek kalmak isterse diğer öğrencinin de ücreti olan 450 USD toplamda 900 USD ödeyip tek kalabilir.
İkinci yurt sistemi blok şekli.Her odada mevcut tuvalet ve banyo bulunmaktadır.Ancak mutfaklar yine ortak kullanımdadır.Oda temizliği öğrenciye aittir.Ancak mutfak ve koridor temizliği görevli kişiler tarafından yapılmaktadır.
Yurtlar eski olduğu için pek kullanışlı değildir.Ancak kendi kiraladığınız odada düzenleme hakkınıza sahipsiniz.Odanıza her türlü tamiri vs yapabilirsiniz.
Yurtlarda yemekhane mevcut değildir.Öğrenciler mutfakta yemeklerini yaptıktan sonra odalarında yiyebilirler.

Odalarda mevcut olan eşyalar:

-2 adet yatak
-2 adet sandalye
-2 adet masa
-2 adet eşya dolabı
-Perde
-Çarşaf,yastık ve battaniye öğrenci kayıt yaptırırken teslim edilir.
Öğrenciler bunun dışında odalarına istedikleri eşyayı alabilir.Buzdolabı,halı,mutfak malzemeleri vs.
Yurtlarda her odada internet mevcuttur. İnternete abone olduktan sonra size verilen şifre ile sınırsız internetin keyfini yaşayabilirsiniz ve ayrıca internet çok ucuzdur.
Çamaşırhanesi olan yurtlarda öğrenciler düşük fiyatlarda yıkama imkanı bulabilirler.Çamaşırhane olmayan yurtlarda ise öğrenciler merkezde bulunan çamaşırhanelerde yıkatabilirler.
Gece saat 11 den sabah 6 ya kadar yurtlara giriş-çıkış yasaktır.Görevliler tarafından kapılar kilitlenir.

UKRAYNA’DA EV KİRALAMA:

Odessa’da her şey ucuz olmasına rağmen ev kiraları oldukça yüksektir.Bunun sebeplerinden bir tanesi yeterince ev olmaması ve halkın özellikle önemli bir geçim kaynağını oluşturması.Şehirde bulunan 22 üniversite sayesinde öğrenci kenti haline gelen Odessa’da öğrencilere karşı maalesef ev kiraları fazla söylenmektedir.Ev kiraları en az 400 USD başlamaktadır. Şehire uzaklığına göre fiyatlar değişmektedir.Ancak öğrencilerin genelde tercih ettikleri şehir merkezine ve okula yakın olanlardır.Evler tamamen eşyalıdır.Ayrıca siz isteğinize göre eşya alabilirsiniz.Ancak temel olan Tv, Çamaşır Makinası,Buzdolabı,Yataklar,Oturma Grupları,Halı, Dolap vs hepsi mevcuttur.

Ev bulmak çok sıkıntılıdır.Genel olarak evler Makler denilen komisyoncular tarafından bulunmaktadır.Bu amaçla Maklar evin kirasının yarısını komisyon olarak isteyecektir.Ancak bu ev bulma parasıdır.Sonraki aylar normal kira ödemeye devam edersiniz.Elektrik,su ve doğal gaz son derecede ucuzdur.Bazı ev sahipleri  kiraların içinde bunlarıda istemektedir.Bu bir kolaylıktır.Çünkü siz bir daha uğraşmazsınız.Öğrenciler kendi aralarında anlaşıp eve çıkması durumunda kişi başı yakşaşık aylık 150-200 USD öderler.

UKRAYNA’DA ODA KİRALAMA:

Odessa’da diğer bir konaklama şekli oda kiralamadır.Oda kiralama Makler ile bulunabilir.Ancak Makler bu iş için sizden para alıcaktır.Evin sadece bir odası size aittir.Aile yanı konaklamada denilebilinir.Diğer odada başkaları yaşar.Sadece dış kapı anahtarı ortaktır.Kendi odanızın anahtarı mevcuttur.Mutfak,banyo ve tuvalet ortak kullanım alanıdır.Uygun olduğundan dolayı öğrenciler oda kiralama tercih etmektedir.Oda kiralama 100 USD başlamaktadır.

UKRAYNA’DA AYLIK YEME İÇME GİDERİ:

Ortalama yemek gideri 150-250 USD’ dır. 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla Odssa’daki bazı temel gıdaların fiyatları şöyledir: Tavuk 25-35 Grivna, kaşar 40-50 Grivna, ekmek 5 Grivna, süt 9 Grivna, şeker 8 Grivna, Pirinç 9 Grivna,Winston(mavi) 9,5 Grivna, Yağ 1 lt 13 Grivna,Kola 2 lt 9 Grivna.

 

SAĞLIK SİGORTASI:

Ukrayna ‘ ya giden her üniversite öğrencisi eğitim süresini kapsayan zorunlu sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Bu sağlık sigortası kapsamında öğrenci her hangi rahatsızlık durumunda ücretsiz olarak tüm devlet sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti alabilmektedir. Bununla birlikte her öğrenci, her yıl okula kayıt yaptırmadan önce zorunlu sağlık kontrolünden geçirilmektedir. Kan tahlilinden göze, KBB’dan akciğer röntgenine kadar tüm kontrolleri yapılan öğrenci varsa bir rahatsızlığı öğrenci hastanesinde ücretsiz tedavi edilmektedir. Bu kontroller sonucunda sağlıklı olduğu raporu alan öğrenci okula kayıt yaptırmaktadır. Bunun yanı sıra Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda öğrenciler ücretsiz olarak öğrenci hastanesinden yararlanabilmektedir. Ukrayna’da ilaçlar eczanelerde satılmaktadır. Ülkede diş tedavileri ise çok pahalı olmamakla beraber tüm vatandaşlar için ücrete tabidir.

 

Şunlara Bakabilirsin

منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا

منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا | للأجانب

منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا | للأجانب   منحة دراسية للتعليم الجامعي في تركيا …

Bir yorum

  1. ukraynada tıp fakültesi ücretleri nekadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir